âJosef Hlinomaz se narodil v Praze 9. ÅÃjna 1914. Narodil se do hudebnické rodiny, jeho otec Václav Hlinomaz (1873 â 1941) byl uÄitelem a hudebnÃm skladatelem. Mládà prožil na DobÅÃÅ¡i a v PÅÃbrami, kde absolvoval reálné gymnázium a vystupoval u ochotnÃků. Po otci zdÄdil hudebnÃ, malÃÅské a herecké vlohy. OdeÅ¡el do Prahy a studoval dva roky kreslenà na UmÄleckoprůmyslové Å¡kole, z nÞ odeÅ¡el kvůli velkým neshodám s pedagogy. PÅeÅ¡el radÄji na Státnà konzervatoÅ, kterou úspÄÅ¡nÄ ukonÄil v roce 1940.
Do konce okupace hrál v divadlech v KladnÄ (1941 â 1942), PardubicÃch (1942 â 1943), Plzni (1943 až 1944) a hostoval v pražském Vinohradském divadle (1944). Po válce působil na KladnÄ (1945 â 1946), Realistickém divadle (1946 â 1947), Divadle satiry (1947 â 1948), NárodnÃm divadle (statoval v nÄm již za studiÃ; 1. 10. 1949 â 31. 7. 1950), Pražské estrádÄ (1951 â 1954), Divadle satiry (1954 â 1957) a v hereckém souboru Filmového studia Barrandov (1958 â 1978), kde byl Äinný až do své pÅedÄasné smrti.
Hereckou doménou byly pro Hlinomaze postavy zrnitých, rázovitých a svérázných postav bodrých tatÃků, veselých mužů i barbarských záporáků. Jeho herectvà tkvÄlo v zajÃmavÄ zabarveném hlase, pohybové a mimické zdatnosti, klaunstvÃ, živelném humoru a obÄas také v improvizaci. V zaÄátcÃch Äasto vystupoval s VladimÃrem DvoÅákem. Mezi jeho divadelnà postavy patÅil napÅÃklad Jan z Lehnice (âKrál Václav IV.â), mÄÅ¡Å¥an (âRomeo a Julieâ), cigán (âJánoÅ¡Ãkâ), Vantuch (âVeliká tavbaâ) Äi Curzio (âZkrocenà zlé ženyâ).
Hlinomazovou doménou byli menÅ¡Ã, u diváků o to oblÃbenÄjÅ¡Ã, role, ve kterých dokázal diváky upoutat vÃce než hlavnà postavy. Takové postaviÄky sehrál ve snÃmcÃch NEROZUMÃM (úÅednÃk), MUZIKANT (vrátný), ŽELEZNà DÄDEK (dÄlnÃk), SLEPICE A KOSTELNÃK (chalupnÃk), MIKOLÃÅ ALEÅ (zednák), CÃSAÅÅ®V PEKAÅ a PEKAÅÅ®V CÃSAÅ (pekaÅský tovaryÅ¡), ÃNOS (kuchaÅ), PYÅ Nà PRINCEZNA (výbÄrÄà danÃ), MLADà LÃTA (Å¡kolnÃk), DOVOLENà S ANDÄLEM (rekreant JeÅábek), CIRKUS BUDE! (taxikáÅ), STRAKONICKà DUDÃK (hostinský), PSOHLAVCI (dráb), HUDBA Z MARSU (pilaÅ Å imáÄek), ZAOSTÅIT, PROSÃM! (náborový referent), CHLAP JAK HORA (malÃÅ), RUSALKA (vodnÃk), ÄINTAMANI A PODVODNÃK (klient), LIDà Z MARINGOTEK (Äongr), SVATBA JAKO ÅEMEN (helikonista), SVATBY PANA VOKA (purkmistr), VÅ ICHNI DOBÅà RODÃCI (Frajz), DRAHà TETY A Jà (houbaÅ) a desÃtky jiných.
Popularity dosáhly hlavnÄ jeho vÄtÅ¡Ã postavy chamtivého velkostatkáÅe a radnÃho Halaburdy (NEJLEPÅ Ã ÄLOVÄK), hospodského Palivce (DOBRà VOJÃK Å VEJK), Å¡lechtice Alexandra Kolovrata (DÄDEÄEK AUTOMOBIL), důstojnÃka VaÅka (POSLUÅ NÄ HLÃSÃM), krupaÅe BaÅ¡ty (DAÅBUJÃN A PANDRHOLA), hrubozrnného pistolnÃka Grimpa (LIMONÃDOVà JOE ANEB KOÅSKà OPERA), pÅÃsného policejnÃho velitele (ZABIL JSEM EINSTEINA, PÃNOVÃ!), svérázného ochlasty Gogo (ÄTYÅI VRAŽDY STAÄÃ, DRAHOUÅ KU!), profesora a malÃÅe (povÃdka HRY LÃSKY z filmu PSI A LIDÃ), zÅÃzence ArnoÅ¡ta (JÃCHYME, HOÄ HO DO STROJE!) apod. Hlinomazův poslednà snÃmek LVI SALÃNÅ® (1978) JaromÃra Borka, kde se ukázal jako starý dÄda, mÄl premiéru (1. prosinec 1978) až po jeho tragické smrti.
UplatnÄnà zÃskal rovnÄž v dabingu, rozhlase (âLháÅstvà strýce Emilaâ, âLoupežnická historieâ nebo âBledÄmodrý Petrâ) a televizi (inscenace SMUTNà PÅ®VAB, EGYPTOLOGOVÃ, PRAŽSKà ROMANCE, ÄESTNà KOLO, TAJEMSTVà VILÃMA STÃRITZE, KLÃÄOVà ZÃLEŽITOST, SEDM ŽEN ALFONSE KARÃSKA, OTEC NEBO BRATR aj. a seriály KLAPZUBOVA JEDENÃCTKA, PAN TAU, FANTOM OPERETY, F. L. VÄK, MÃÅ A KULIÄKA, 30 PÅÃPADÅ® MAJORA ZEMANA a CHALUPÃÅI).
KromÄ herectvà mÄl Josef Hlinomaz druhou velkou lásku â malÃÅstvÃ. ZasvÄtil mu svůj volný Äas již od druhé svÄtové války. Jako malÃÅ tvoÅil naivistu s originálnÃm humorem, poetikou a grotesknÄ â fantazijnà pÅeludy. Sám se nazýval surneonaivistou (bylo o tom natoÄeno nÄkolik dokumentů, napÅ. DVOJà ŽIVOT JOSEFA HLINOMAZE). Ilustroval také Åadu knÞek, tÅeba PoláÄkův oblÃbený román âBylo nás pÄtâ (1967). PÅispÃval rovnÄž svými Älánky a fejetony do novin. Hlinomazův život se pÅedÄasnÄ uzavÅel pÅi dovolené v jugoslávském Splitu, kdy podlehl 8. srpna 1978 záchvatu a doslova mu âpukloâ srdce ve vÄku nedožitých Å¡edesáti ÄtyÅ let. Jeho pozůstalost uspoÅádal a knižnÄ vydal Jan Krůta v knÞce âMajouctaâ (1992, 2004) a jeho vzpomÃnky na návÅ¡tÄvu New Yorku vyÅ¡li jako âNeuvÄÅitelný návratâ (2003).
Jarda "krib" Lopour