â"Humor je vážná vÄc. Jakákoliv tvoÅivá práce se neobejde bez vnitÅnà pohody tvůrce. Radost a utrpenà je možné v umÄnà zúroÄit jenom tehdy, když je do hloubky zažité. Jsou sice v životÄ ÄlovÄka události a situace nad jeho sÃly, ale ÄastÄji nás trápà a rozdrobujà rozliÄné malichernosti, kterým pÅipisujeme vÄtÅ¡Ã význam, než ve skuteÄnosti majÃ. Schopnost uchovat si vnitÅnà pohodu spoÄÃvá v tom, najÃt vÄcem pravé mÃsto v žebÅÃÄku hodnot a vÄnovat se podstatnému. Populárnà může být na Äas i diletant, zatÃmco dobrý herec nÄkdy zůstává na okraji diváckého i odborného zájmu. Lidovost je v pravdivosti a ani humor nenà humorem bez lidskosti a laskavosti.â - Z knihy V. MenÅ¡Ãka StromeÄek mého veselého života.
VladimÃr MenÅ¡Ãk, rodák z moravských IvanÄic, je mnohými považován za nejlepÅ¡Ãho Äeského filmového herce vÅ¡ech dob. Už od dÄtstvà rád chodil na poutÄ, hody, veselice a byl vÅ¡Ãm tÃm svÄtem kolotoÄů, cirkusů a Å¡umaÅů ohromen. ZaÄÃnal v hudebnÃm souboru Adolfa PiÅ¡tÄláka. Otci se ale jeho umÄlecké ÅádÄnà nelÃbilo, a tak VladimÃr musel nejprve vystudovat průmyslovou Å¡kolu a nastoupit do práce v BrnÄnských strojÃrnách. Divadlo jej vÅ¡ak dále lákalo.
PozdÄji se pokusil dostat na brnÄnskou JAMU. Na druhý pokus se mu to podaÅilo a po absolutoriu dostal umÃstÄnku do Vesnického divadla. Tam ho objevil E.F. Burian, který jej také angažoval. V jeho divadle MenÅ¡Ãk dostal pÅÃležitost hrát, zpÃvat, tanÄit i recitovat. AÄkoliv byl tÃmto prostÅedÃm plnÄ pohlcen, toužil poznat film.
Poprvé stál pÅed kamerou pÅi natáÄenà snÃmku VELKà PÅÃLEŽITOST a jako komparsista úÄinkoval jeÅ¡tÄ nÄkolikrát. VýraznÄji na sebe upozornil rolà italského mechanika v RadokovÄ filmu DÄDEÄEK AUTOMOBIL. DÃky natáÄenà se dostal do konfliktu s E.F. Burianem, který film nesnášel, což byl hlavnà důvod, proÄ MenÅ¡Ãk odeÅ¡el z divadla a podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Na divadelnà prkna se pak vracel jen ojedinÄle.
Na druhou stranu se tak na pÅelomu 50. a 60. let mohla naplno rozjet jeho filmová kariéra. Vedle rolà komického charakteru (barman v LIMONÃDOVÃM JOEOVI, policajt v BÃLà PANÃ, ing. Äert ve VRAŽDÄ ING. ÄERTAÂ
) zvládal i postavy tragikomické nebo dokonce dramatické (ÄÃÅ¡nÃk Kici v detektivce 105% ALIBI, Å¡kolnÃk ze snÃmku AŽ PÅIJDE KOCOUR, mnich Bernard v MARKÃTÄ LAZAROVà nebo JoÅka PyÅk z nezapomenutelného filmu VÅ ICHNI DOBÅà RODÃCI).
MiloÅ¡ Forman ho obsadil do svého poÄinu LÃSKY JEDNà PLAVOVLÃSKY. V 70. letech se ale už objevoval pÅevážnÄ v komediÃch, kde mu byl Äastým hereckým partnerem JiÅà Sovák. Zahrál si také v mnoha pohádkách a seriálech.
VladimÃr MenÅ¡Ãk miloval publikum a publikum milovalo jeho. Televize jej proto Äasto využÃvala jako vypravÄÄe, konferenciéra a baviÄe. Ani se nedá vyÄÃslit, v kolika poÅadech úÄinkoval. Za zmÃnku stojà napÅÃklad povÃdkový cyklus BAKALÃÅI. AÄkoli jej stále vÃce brzdily zdravotnà problémy, notnÄ podpoÅené jeho náruživým kouÅenÃm a náklonostà k alkoholu, hrál a vystupoval až do poslednÃch sil. V kvÄtnu 1988 úÄinkoval v televiznà AbecedÄ, kde jej Jitka Molavcová musela podpÃrat. O dva dny pozdÄji zemÅel v BrnÄ.
Jeho kouzlo a geniálnà vypravÄÄstvà ovÅ¡em zůstane navždy zaznamenáno na filmových, televiznÃch i rozhlasových záznamech jako dar pÅÃÅ¡tÃm generacÃm.